Moderatorka otwierająca konferencję na tle ekranu z napisem Doing business in Italy

Doing business in Italy

6 grudnia 2023 r. w siedzibie Krakowskiego Parku Technologicznego odbyła się konferencja „Doing Business in Italy” zorganizowana przez Centrum Business in Małopolska.

konferencja

O wydarzeniu

Spotkanie zostało uroczyście otwarte przez Pana Józefa Gawrona – Wicemarszałka Województwa Małopolskiego oraz Panią Elisabettę Caprino – Dyrektor Zarządzającą Włoskiej Izby Handlowo-Przemysłowej w Polsce.

Prelegenci przygotowali dla uczestników mnóstwo ciekawych i przydatnych informacji dotyczących wejścia ze swoimi usługami i produktami na rynek włoski - znany z kultury i sztuki, włoskiej kuchni, mody, turystyki i luksusowych marek. Przemówienia były pełne praktycznych wskazówek i przykładów, przedstawiły łączące nas z Włochami relacje gospodarczo-społeczne dzięki którym nasi przedsiębiorcy mogą rozwinąć swoje biznesy w słonecznej Italii.

Uczestnicy wydarzenia mieli okazję spróbować wyśmienitych włoskich produktów dostarczonych przez firmę Fattorie Del Duca prosto z małego miasta Conegliano, które znajduje się obok Wenecji - małej ojczyzny Prosecco DOCG. Podczas degustacji można było skosztować włoskich serów: Montasio DOP, Ubriaco di Raboso czy Formaggio toscano fresco al Pepperoncino, a także Grissini oraz ręcznie robionych włoskich paluszków z oliwą z oliwek.

Tematyka konferencji

Włochy na gospodarczej mapie Europy zaprezentowała Pani Elisabetta Caprino. Wprowadziła uczestników w temat przewodni wydarzenia. Opowiedziała o gospodarce, przemyśle i handlu włoskim, a także przedstawiła System Izb Handlowych za Granicą (CCIE) [Prezentacja].

Pani Aleksandra Leoncewicz mówiła o wsparciu jakiego udziela Polska Agencja Inwestycji i Handlu, m.in. o działaniach promujących polskich przedsiębiorców, w szczególności małych i średnich, organizowaniu przedsięwzięć informacyjnych i promocyjnych czy dostarczaniu przedsiębiorcom informacji ekonomiczno-handlowych na temat rynków zagranicznych [Prezentacja].

O istotnej roli agentów handlowych we Włoszech mieliśmy szansę dowiedzieć się od Pana Enrico Seminara. Zaprezentował on misję Agentów Handlowych, którzy dzięki swojemu doświadczeniu wspierają firmy i przyczyniają się do ciągłego doskonalenia produktów lub usług firm wedle ich zapotrzebowania [Prezentacja].

Pan Marcel Piątkowski przybliżył szeroki temat transportu drogowego, lotniczego, kolejowego i morskiego do Włoch i z Włoch, opowiedział o największych trudnościach jakie napotkamy zarówno w imporcie jak i eksporcie towarów. Zaprezentował także przykładowe koszty transportu i przedstawił od czego są przede wszystkim zależne [Prezentacja].

Niełatwy temat regulacji prawnych w zakresie eksportu do Włoch przybliżył Pan Silvio Di Dea, który zaprezentował także m.in.  formy prowadzenia działalności gospodarczej i niezwykle skomplikowany włoski system podatkowy [Prezentacja].

W jeden z najbardziej aktualnych tematów w dzisiejszych czasach - handel w sieci – wprowadził nas Pan Paweł Bilczyński. Mówił on o oczekiwaniach włoskich konsumentów, o tym dlaczego, co i gdzie Włosi kupują w sieci. Poruszył temat płatności i dostawy we włoskim handlu internetowym [Prezentacja].

Pan Jacek Adamczyk zaprezentował narzędzie wsparcia eksportu w formie projektu unijnego „Power up your Business in Małopolska”. Projektu kierowanego do małopolskich przedsiębiorców sektora MŚP, którzy są zainteresowani eksportem swoich produktów i usług na zagraniczne rynki, wzmocnieniem konkurencyjności przedsiębiorstw, rozwojem innowacji i  inwestycjami w naszym regionie [Prezentacja].

Na zakończenie konferencji odbył się networking, podczas którego uczestnicy zadawali pytania i prowadzili ożywioną dyskusję z naszymi specjalistami. Mamy nadzieję, że nasza konferencja stanie się ważnym impulsem do dalszego rozwoju współpracy gospodarczej pomiędzy firmami polskimi i włoskimi, czego życzymy Państwu już teraz na nadchodzący nowy 2024 rok!

Organizatorzy i partnerzy

Organizatorem wydarzenia było Centrum Business in Małopolska.

Wydarzenie objęte było patronatem honorowym: Witolda Kozłowskiego – Marszałka Województwa Małopolskiego, Włoskiej Izby Handlowo-Przemysłowej w Polsce oraz Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

Zapraszamy do obejrzenia relacji fotograficznej z wydarzenia a także do uczestnictwa w kolejnych naszych wydarzeniach!

Pozostałe

Współpraca z Ukrainą - możliwości dla biznesu

Więcej

Polish-Belgian business lunch

Więcej

Najgorętsze tematy podatkowo-prawne 2023

Więcej

Nieodkryte możliwości eksportu: zamówienia organizacji międzynarodowych

Więcej

Doing business in Czech Republic

Więcej

Nowe dotacje na rozwój – czas start!

Więcej

Praktycznie o zmianach w prawie pracy

Więcej

Doing business in Slovakia

Więcej

Doing business in Germany

Więcej

Doing business in Romania

Więcej

Partnerzy

Marka

Ta strona korzysta z plików cookies. Sprawdź naszą politykę cookies żeby dowiedzieć się więcej.

...........

0%