TA STRONA UŻYWA COOKIE. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności


Akceptuj

Charakterystyki zasobów ludzkich małopolskich powiatów

Charakterystyki zasobów ludzkich małopolskich powiatów

W ramach prac Wojewódzkiego Urzędu Pracy powstały charakterystyki lokalnych zasobów ludzkich wszystkich małopolskich powiatów.

poleć znajomemu

Chciałbyś polecić komuś tę stronę?

Wpisz poniżej jego adres e-mail i poinformuj go o tym!

 
 
Chciałbym polecić Ci artykuł http://www.businessinmalopolska.pl/aktualnosci/charakterystyki-zasobow-ludzkich-malopolskich-powiatow

 

Opracowania skonstruowano w ten sposób, by potencjalni pracodawcy szybko i bez trudu mogli znaleźć interesujące informacje, zwłaszcza o potencjalnych pracownikach. Charakterystyki lokalnych zasobów ludzkich powstały w ramach projektu WUP „Partnerstwo na rzecz świadczenia usług dla inwestorów pozyskujących kadry oraz usług outplacementowych”.

Edycja pilotażowa

Pomysł na sporządzenie takich opracowań powstał już przed dwoma laty. Potrzebę tego typu opracowań – swoistych przewodników po powiatach dla pracodawców – wskazywali m.in. specjaliści z Centrum Business in Małopolska. W roku 2010 opracowano charakterystyki dziewięciu małopolskich powiatów oraz trzech miast na prawach powiatu. Ta pilotażowa edycja spotkała się z dużym zainteresowaniem zarówno pracodawców, jak i lokalnych władz. Okazało się, że opracowania były często wykorzystywane przez lokalnie działające instytucje (m.in. urzędy miast i gmin) przy tworzeniu indywidualnych ofert inwestycyjnych. Dokumenty zostały również zamieszczone na stronie internetowej Centrum Business In Małopolska oraz Wojewódzkiego Urzędu Pracy.

Informacje o powiatach w pigułce

W tym roku postanowiono przygotować takie dokumenty dla wszystkich powiatów w Małopolsce.  Opracowania te powstały w wyniku długotrwałego procesu, który wymagał zaangażowania lokalnych władz. Ich przedstawiciele przygotowali specyficzne informacje, które są interesujące z punktu widzenia potencjalnych inwestorów. Są tam zatem dane o największych firmach, lokalnych drogach, planowanych szlakach komunikacyjnych, trendach demograficznych czy edukacji. W dokumentach znajdują się ponadto szczegółowe informacje o powiecie dotyczące m.in. bezrobocia, struktury wiekowej mieszkańców, wynagrodzenia, poziomu znajomości języków obcych, struktury zatrudnienia i wiele innych danych. Choć dokumenty te nazwano „Charakterystykami lokalnych zasobów ludzkich”, zamieszczono tam wiele informacji dotyczących ogólnego profilu społeczno-gospodarczego powiatu. Jak podkreślali przedstawiciele lokalnych władz, łatwiej jest posługiwać się dokumentami uwzględniającymi szerszy zakres informacji.

Opracowania te przybrały formę zwięzłych dokumentów z przejrzystą strukturą, gdzie łatwo dotrzeć do potrzebnych informacji. Należy przy tym podkreślić, że charakterystyki nie są folderami reklamowymi powiatów. Owszem, znajdują się tam informacje przedstawiające główne walory inwestycyjne, jednak wskazano tam również te obszary, które wymagają poprawy – swoiste wskazówki i inspiracje dla lokalnych władz. To sprawia, że władze powiatów, miast i gmin będą mogły na tej podstawie dopasować strategię, która pomoże w przyciąganiu pracodawców. Warto zaznaczyć, że w kolejnych latach Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie wraz z przedstawicielami lokalnych władz będą aktualizować te dokumenty.

Opracowania te są do pobrania na stronie internetowej projektu „Partnerstwo na rzecz świadczenia usług dla inwestorów pozyskujących kadry oraz usług outplacementowych”.

źródło: Wojewódzki Urząd Pracy